جزئیات تنظیم بازار برنج

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به التهابات بازار برنج این مسئله را تا حدودی ناشی از کمبود تولید دانست و گفت: علاوه بر این احتکار برنج داخلی در برخی از استان‌ها توسط شبکه دلالی به کاهش عرضه این محصول دامن زده است. و برخی از رسانه‌های زرد نیز در این زمینه تأثیرگذار بوده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی احتکار برنج توسط کشاورزان را رد کرد و گفت: در این فصل برنج دست کشاورز نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به توزیع هوشمند و آنلاین برنج گفت: در توزیع برنج تایلندی به قیمت ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، برنج پاکستانی ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان، برنج هندی ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و برنج شیرودی به قیمت ۴۲ هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین طی یکی دو روز آینده یک نوع برنج ایرانی دیگر (برنج فجر) نیز در فرایند توزیع هوشمند اضافه می‌شود.

محصولات پیشنهادی

برنج هاشمی درباری

تومان۱۴۳.۰۰۰

برنج لاشه هاشمی فوق اعلا

تومان۸۲.۰۰۰

برنج صدری هاشمی

تومان۱۲۵.۰۰۰

برنج هاشمی سوپر لوکس

تومان۱۳۵.۰۰۰

اقدامی در راستای تنظیم بازار برنج

 دبیر ستاد تنظیم بازار در جلسه ستاد تنطیم بازار اظهار کرد: با توجه به افزایش مصرف اقلام اساسی از جمله برنج در چند مدت اخیر نیاز بازار برای کنترل قیمت‌ها تزریق شد. ۲ هزار تن گوشت قرمز، ۱۰ هزار تن گوشت مرغ و ۳۰ هزار تن شکر با نرخ‌ های مصوب در اختیار هیئت‌ ها قرار گرفت.

در ادامه بیان کرد: ممنوعیت واردات برنج به قوت خود باقی است. اما محموله‌هایی که وارد گمرک شده‌اند ترخیص خواهند شد. گوشت قرمز مورد نیاز کشور از طریق واردات و تولید داخل تامین خواهد شد. هم اکنون گوشت قرمز با قیمت ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شده و توزیع خواهد شد.

برنامه جدید دولت برای تنظیم بازار برنج ایرانی

به گزارش مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران درباره چگونگی تنظیم بازار برنج ایرانی بر اساس قیمت های مصوب اعلام شده اظهار داشت: برای تنظیم بازار برنج ایرانی، مبنای قیمت بر اساس نرخ های مصوب اعلام شده است.  اما معتقدیم که این نوع سیاست مقطعی است.

وی افزود: سیاست قطعی که داریم کشت قرار دادی برنج در سه استان شمالی کشور است. و از نیمه اسفند کشت ۴۰۰ هزار تن برنج در این استان با همکاری شرکت بازرگانی دولتی ایران در دستور کار قرار داریم.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه در کشت قرار دادی برنج، حمایت های متعددی از کشاورزان صورت می گیرد. در این کشت، تحویل نهاده های تولید به کشاورزان به صورت اعتباری است.

وی تصریح کرد: تسویه حساب برنج در زمان برداشت آن صورت می گیرد. اما هنوز قیمت خرید توافقی این محصول مشخص نشده است. قیمت خرید برنج با بررسی های لازم  تا ۲۰ اسفند ماه مشخص و به کشاورزان اعلام می شود.

وی گفت: امیدواریم بتوانیم برای سال آینده نیم یا یک سوم برنج تولیدی کشور را زیر کلید دولت داشته باشیم. تا به موقع بتوانیم برای تنظیم بازار این محصول ورود و شبکه دلالی را حذف کنیم.

این مقام مسئول گفت: هر کیلوگرم  برنج ایرانی درجه یک توسط دلالان ۳۱ تا ۳۲ هزار تومان خریداری شده است. اما امروز ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان در بازار فروخته می شود، که ما با این اقدام امیدواریم برای سال آینده جلوی این سودجویی را بگیریم.

دیگر برنامه های دولت

کشت قرار دادی گندم نیز توسط سازمان تعاون روستایی ایران و شرکت بازرگانی دولتی ایران انجام می شود. و به ترتیب ۱۳۰ هزار هکتار و ۲۰۰ هزار هکتار از کشت پاییزه گندم این محصول در ۱۰ استان بر اساس قیمت مصوب، در  سر زمین های کشاورزی خریداری می کنیم.

معاون وزیر کشاورزی گفت: در طرح خرید توافقی علاوه بر تحویل نهاده تولید به قیمت مناسب، مزارع کشاورزان بیمه می شوند. تا دغدغه ای برای تولید و فروش محصولات نداشته باشند.

به دنبال بهبود وضعیت بازار برنج

دنیای‌ اقتصاد : بازار برنج همچنان با تغییرات قیمتی مواجه بوده به‌ طوری‌ که قیمت برخی از انواع آن تا هر کیلو ۷۰ هزار تومان هم رسیده است.

این در حالی است که از ابتدای امسال چندین‌بار قیمت فروش برنج افزایش داشته است. این افزایش به گفته فعالان این بازار، حاصل کاهش برداشت در نتیجه وجود خشکسالی و برخی مسائل دیگر در زمینه واردات و گمرک بوده است. حالا دولت برای به ثبات‌ رسیدن قیمت برنج در بازار تصمیم گرفته برخی برنج‌ های خارجی را وارد کرده و با قیمت دولتی در اختیار مصرف‌کننده قرار دهد.

از این‌ رو دیروز شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد ۱۰۰‌هزار تن برنج هندی هر کیلوگرم ۱۸۵‌هزار ریال، برنج تایلندی هر کیلوگرم ۱۲۵‌هزار ریال و برنج پاکستانی هر کیلوگرم ۲۰۵‌هزار ریال برای مصرف‌کنندگان توزیع می‌کند.

این شرکت در راستای اجرای تصمیمات قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهادکشاورزی ۱۰۰ هزار تن انواع برنج وارداتی را با هدف حفظ آرامش بازار، حمایت از اقشار آسیب‌‌ پذیر و کنترل قیمت این محصول در بازار در کشور توزیع می‌‌کند.