کیفیت برنج را باید در قابلمه محک بزنید

با توجه به توضیحات که در قسمت بالا اشاره شد ممکن است قیمت برنج ایرانی هاشمی دو مزرعه کنار هم باید یکسان باشد. ولی ممکن است دو مزرعه کیفیت متفاوتی داشته باشند. برای همین کیفیت برنج اول و آخر باید در قابلمه محک زده شود و مورد پسند خانم خانه قرار گیرد. برای همین ما پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد خرید برنج ایرانی دارید حتما به فروشگاه ما در وب سایت رسمی برنج پارس مراجعه کنید و برای خرید با مشاورین ما تماس بگیرید.

قیمت برنج در ایران

خیلی از افراد به دنبال قیمت برنج در ایران می‌گردند تا مطمئن شوند برنجی که قصد خرید دارند آیا قیمت مناسبی دارد. اما باید بدانید قیمت برنج به عوامل زیادی بستگی دارد و به طور مثال نمی‌توان گفت برنج هاشمی همه‌ جا یک قیمت دارد. ممکن است یک نوع برنج هاشمی در دو جای مختلف تا چند هزار تومان به واسطه عوامل دیگر اختلاف قیمت داشته باشند و یا دو نوع مختلف از برنج هاشمی در یک جا به واسطه اختلاف کیفیتی که دارند قیمت‌ های متفاوتی داشته باشند. بنابراین تصمیم گرفتیم عوامل مؤثر بر قیمت برنج ایرانی را برای شما بنویسیم تا بدانید که آیا برنجی که خریداری می‌کنید ارزش رقم پرداختی آن را دارد یا خیر؟

محصولات پیشنهادی

برنج هاشمی درباری

تومان۱۴۳.۰۰۰

برنج لاشه هاشمی فوق اعلا

تومان۸۲.۰۰۰

برنج صدری هاشمی

تومان۱۲۵.۰۰۰

برنج هاشمی سوپر لوکس

تومان۱۳۵.۰۰۰

عوامل موثر بر قیمت برنج ایرانی چیست؟

عرضه و تقاضا

یکی از مهمترین عواملی که در قیمت برنج اثرگذار است بحث عرضه و تقاضا است. در مرداد و شهریور که فصل برداشت برنج است و عرضه برنج ایرانی زیاد می‌شود قیمت کاهش پیدا می‌کند و در ایامی مثل شب عید که تقاضا برای برنج افزایش پیدا می‌کند قیمت برنج زیاد می‌شود.

برنج قاطی یا یک‌دست

متأسفانه معضلی که بازار برنج ایرانی را دچار مشکل کرده مخلوط کردن برنج های پرمحصول ایرانی و یا برنج‌ های خارجی با برنج‌ های درجه یک مثل طارم و هاشمی برای کاهش قیمت برنج است. با توجه به شباهت بعضی از ارقام برنج مثل شیرودی با برنج‌ هایی مثل هاشمی شاید تشخیص این مورد برای خریداران معمولی کار راحتی نباشد. این کار باعث می‌شود قیمت برنج کاهش پیدا کند و تاجری که این کار را کرده سود بیشتری از برنج خود ببرد. پس اگر قیمت یک برنج به نسبت قیمت بازار خیلی پایین‌تر بود باید مراقب بود که برنجی که خریداری می‌کنید برنج مخلوط نباشد و قاطی نداشته باشد.

نوع برنج

مهم‌ترین عامل مؤثر بر قیمت برنج در ایران، به جز عامل عرضه و تقاضا و ارگانیک بودن نوع آن می باشد. برنج های ایرانی مختلف به دو دسته پرمحصول و کم‌محصول تقسیم می‌شوند؛ برنج‌های کم‌محصول مثل صدری دم‌سیاه، هاشمی و طارم کیفیت بهتر و قیمت بالاتری نسبت به برنج های پرمحصول مثل فجر، ندا و شیرودی دارند.

همچنین در بین برنج‌ های کم‌محصول برنج دم‌سیاه را می‌توان گرانترین برنج ایرانی نامید که قیمت آن معمولاً ۴ – ۵ هزار تومان بالاتر از قیمت برنج طارم فریدونکنار است. در میان برنج‌ های پرمحصول نیز برنج ندا جز ارزان‌ترین برنج‌ها و برنج فجر به واسطه کیفیت خوبی که دارد جز برنج‌های گران‌قیمت‌تر است.

بسته‌بندی و میزان خرید

بسته‌ بندی در تمامی محصولات روی قیمت نهایی اثرگذار است. برخی بسته بندی های برنج ارزانتر و برخی گران‌تر هستند. مثلا گونی‌های پلاستیکی ارزان‌ترین نوع بسته بندی هستند و گونی‌های کنفی که در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند جزو گران‌ترین بسته‌ بندی‌ ها هستند و این موارد می‌تواند روی قیمت نهایی تاثیر بگذارد.

همچنین وقتی شما یک کیلو برنج خریداری می‌کنید و وقتی ۱۰۰ کیلو می‌خرید قیمت می‌تواند متفاوت باشد. ما در طرح خرید گروهی در صورتی که میزان خرید شما افزایش یابد به صورت پله‌ای تخفیفات قابل ملاحظه‌ای را روی قیمت برنج اعمال می‌کنیم.

ارگانیک بودن برنج

هر چند ارگانیک استاندارد انتخاب سختگیرانه‌ ای است که کمتر محصولی در ایران آن را رعایت می‌کند و در مورد برنج نیز همین‌طور است اما کشاورزانی که از سموم شیمیایی در کشت برنج استفاده نمی‌کنند، قیمت بالاتری برای برنج خود تعیین می‌کنند. چرا که میزان محصولی که برداشت می‌کنند کمتر است و اگر یک هکتار زمین به طور معمول ۲ تن و ۵۰۰ کیلوگرم برنج طارم محلی  یا هاشمی بدهد وقتی که از سموم شیمیایی استفاده نمی‌شود این میزان ممکن است تا ۲ تن نیز کاهش پیدا کند و به همین خاطر برنج ارگانیک و برنجی که از سموم شیمیایی در تولید آن استفاده نشده باشد قیمت بالاتری دارد.

البته معمولا در تولید برنج کشت دوم از سموم بیشتری نسبت به برنج کشت اول استفاده می‌شود.

بوجاری و یا بوجار نشده بودن برنج

برنج بعد از فرآوری در کارخانه بین ۱۰ تا ۲۰ درصد دانه شکسته در خود دارد. برای بسیاری از افراد مهم نیست که همه برنج دانه‌های کامل باشد و یا شکسته نیز در خود داشته باشد. ولی افراد دیگری نیز هستند که ترجیح می‌دهند برنجی که می‌خرند یک‌ دست باشد تا هنگام پخت برای مهمان جلوه خوبی داشته باشد. برای همین بعد از فرآوری برنج، برنج‌ های به دست آمده را وارد الک می‌کنند تا بوجار شده و دانه‌ های شکسته از دانه‌ های کامل جدا شوند.

میزان جداسازی نیز در این مرحله می‌تواند متفاوت باشد و برنج ها اصطلاحا یک یا دو بار الک شوند. همچنین برنج نیم‌دانه جدا شده از بوجار نیز قیمت خیلی پایین‌تری به نسبت برنج بوجار شده دارد و بعضی نیز برنج نیم‌دانه را با مقداری برنج‌ کامل مخلوط می‌کنند که به برنج سرلاشه معروف است و هم ظاهر نسبتاً مناسبی دارد و هم قیمت کمتری از برنج بوجار شده دارد و برای مصرف شخصی گزینه مناسبی است.