برنج پارس

بهترین روش پخت برنج ایرانی

روش پخت برنج ایرانی، به فاکتور های زیادی بستگی دارد. بسیاری از افراد به دنبال یک راه مناسب برای بهترین روش پخت برنج هستند. ما در اینجا نکاتی را ذکر می کنیم، که با رعایت این نکات می توانید برنجی دم کشیده و خوش طعم داشته باشید.

 

انتخاب و خرید برنج

برای داشتن پلو سفید(چلو ساده) و قد کشیده باید اول از همه در نظر داشت که نوع برنج خیلی مهم است. از برنج مرغوب استفاده کنید. بعد اینکه برنج تازه و برداشت محصول همان سال نباشد. برنج کهنه تر کیفیت بهتری خواهد داشت. دانه های برنج باید باریک و یکدست باشد و داخل آن دانه های شکسته و خرد شده نداشته باشد و رنگ همه یکدست باشد. داخل آن دانه سفید و گرد نداشته باشد.

برنج را موقع خرید برای اینکه بدانید معطر است، داخل کف دست می ریزید و از نزدیک به آن با نفس دهان می دمید! در همان حال می شود عطر برنج را حس کرد.

معمولا یکدانه آن را زیر دندان می جوند. زیر دندان باید سفت و محکم باشد اگر چند تکه خرد شد برنج بدی نیست می شود وقت گذاشت و آن را امتحان کرد! و اگر خردتر و در واقع پودر شد به امتحان از طریق پخت هم نمی ارزد.

برای شناخت برنج باید با کته آن را امتحان کرد. برنجی که آب زیاد ببرد کیفیت آن بهتر است. اگه هنگام تهیه کته برنج به اصطلاح دون در آمد بطوری که با آبکش از نظر قد و دانه فرقی نداشت برنج خوبی به شمار می رود.

کیفیت و کهنگی برنج حرف اول را می زند. کیفیت برنج های دیگر هم به نحوه پخت آن بستگی دارد. برای برنج های نه چندان مرغوب معمولا با کمتر ریختن آب و کمتر جوشاندن می شود برنج خوبی تهیه کرد. به هرحال با چند بار امتحان می شود به نحوه تهیه بهتر آن دست یافت. یه نکته مهم اینکه شما می توانید برای خرید برنج با کیفیت و ایرانی اصیل به برنج پارس مراجعه کنید.

 

 بهترین روش‌های پخت برنج ایرانی 

پخت برنج ایرانی برای یک کدبانوی ایرانی، مصداق مهارت در آشپزی است. به جز برنج‌ های دانه بلند و هندی، بقیه برنج‌ ها قلق خاص خودشان را دارند. برنج‌ های ایرانی که بسته به سن آن، جنس بذر و حتی کیفیت آب مورد نیاز در پخت ممکن است شیوه‌ های پخت متفاوتی داشته باشند.

 

دستور پخت برنج به روش آبکش

 

برنج آب کش

 

 

پخت برنج به روش آبکش از رایج ترین نحوه پخت برنج نزد کدبانو ها است.

از ویژگی برنج روش آبکش باید مجلسی شدن برنج اشاره کرد، تنها معایب برنج آبکش این است که برنج در این روش بدلیل آبکش کردن مواد مغذی خود را حفظ نمی کند.

 • ابتدا برنج را بشویید، و بمدت دلخواه بگذارید خیس بخورد.
 • برنج را به همراه آب و روغن و نمک در قابلمه بریزید، منتظر بمانید تا آب به جوش بیاید.
 • در هنگام جوشیدن چند دانه از برنج را در دست خود له کنید، تا از صحت پخت شدن برنج آگاه شوید.
 • در مرحله بعد برنج را آبکش کنید، و بر روی دانه های برنج با دقت آب بریزید.
 • سپس برنج را در قابلمه مناسب با توجه به حجم برنج بریزید. ( قابلمه مناسب که به خوبی برنج در آن قد بکشد.)
 • برنج را در قابلمه به شکل مخروطی یا کوه مانند در بیاورید، و با استفاده از دم کنی درب قابلمه را بپوشانید.
 • در آخر به مدت 40 الی 60 دقیقه فرصت دهید، تا برنج به خوبی دم بکشد.

 

ترفند خوب دم کشیدن برنج

برای بهتر آبکش کردن برنج می توانید به برنج در حال جوش مقدار کمی به اندازه یک قاشق مربا خوری آبلیمو یا سرکه اضافه کنید. بهتر است ظرفی که برای پخت برنج انتخاب می کنید، دارای اندازه مناسب باشد، تا فضای کافی برای پخت برنج را داشته باشد. کمی روغن به برنج اضافه کنید، تا دانه های برنج به هم نچسبد.

 

پخت برنج به روش کته

 

برنج کته

 

 

پخت برنج به روش کته از با قدمت ترین روش های ایرانی است.

از خصوصیات برنج کته باید به حفظ مواد مغذی برنج اشاره کرد، نکته خیلی مهمی که در این روش ممکن است آزار دهنده باشد. خمیری شدن یا له شدن دانه های برنج است، که برای این موضوع راه حل وجود دارد، و باید طبق اصول آن را پخت کنید.

 • در مرحله اول برنج را بشویید، و بمدت دلخواه بگذارید، خیس بخورد.
 • (برنج هرچی بیشتر خیس بخورد پخت آن بهتر می شود، و باعث از بین رفتن سموم برنج می شود.)
 • برنج را به همراه آب و روغن و نمک در قابلمه بریزید، و منتظر بمانید تا آب به جوش بیاید.
 • سپس قابلمه ای مناسب انتخاب کنید، که برنج به خوبی در آن فضای قد کشیدن را داشته باشد.
 • بعد آب برنج را جدا کنید، و برنج را در قابلمه آب در حال جوش بریزید، اجازه دهید تا آب برنج کاملا تبخیر شود.
 • در مرحله دوم آب برنج را جدا و برنج را در قابلمه‌ای جدا که آب در حال جوشیدن است بریزید.
 • منتظر بمانید تا آب برنج تبخیر شود، بعد برنج را داخل قابلمه به شکل مخروطی در بیاورید. حرارت را کم کنید، و روی در قابلمه دم کنی بگذارید، تا برنج خوب دم بکشد.
 • سپس شعله را کم کنید، و بر روی درب قابلمه دم کنی بگذارید. مدت زمان طبخ برنج 40 الی 60 دقیقه طول می کشد، برای صحت از طبخ مقداری را تست کنید.

نکته : برای جلوگیری از له شدن یا خمیری شدن برنج حتما باید از دم کنی استفاده کنید.

 

طرز تهیه برنج در پلوپز

 

روش پخت برنج روش پلوپز

 

پخت برنج در پلوپز از روش های جدید امروزی می باشد. از ویژگی پخت برنج در پلوز باید سادگی آشپزی با آن اشاره کرد.

 • ابتدا برنج را بشویید، و بمدت دلخواه بگذارید خیس بخورد.
 • (هرچه بیشتر خیس بخورد در پلوپز بهتر طبخ می شود)
 • برنج را به همراه آب و روغن و نمک در پلوپز بریزید، دقت کنید در پلوپز هر چقدر مقدار آب بیشتر باشد، برنج احتمال شفته یا خمیر شدنش زیادتر می شود! یک پیمانه آب برای برنج ایرانی کافیست.
 • زمان معمول برنج ایرانی بر خلاف برنج خارجی در پلوپز کمتر است، مدت زمان پخت برنج ایرانی در پلوپز 40 الی 60 دقیقه می باشد.

 

چقدر نمک باید در برنج بریزیم؟

یکی از عوامل مهم در پخت برنج خیس کردن برنج است. هر چقدر برنج کهنه باشد زمان بیشتری برای خیس شدن نیاز دارد و بهتر پخت می کند.

برای خیس کردن برنج باید برنج را در یک طرف حاوی نمک و آب بریزید دقت کنید که مقدار نمک در پخت برنج نقش اساسی دارد.

در آبکش کردن برنج به ازای هر 1 کیلو برنج 3 الی 4 قاشق باید نمک بریزید، و در روش کته به ازای هر 1 کیلو 1 قاشق نمک بریزید.

 

اگر برنج شفته شد چکار کنیم ؟

گاهی اوقات ممکن است با وجود رعایت همه نکات برنج شما شفته شود، اگر این اتفاق رخ داد نکات زیر را انجام دهید:

ابتدا درب قابلمه را باز کنید، و اجازه دهید، تا آب برنج خشک شود بعد از اینکه آب برنج خشک شد، داخل آن چند حفره ایجاد کنید، اگر برنج شما خشک نشد. می توانید آن را داخل فر قرار دهید، تا برنج خشک شود، و یا با آن غذاهای مانند ماسالا و یا شیر برنج درست کنید.

 

تهیه برنج مرغوب ایرانی

اگر قصد تهیه برنجی خوب و مرغوب را دارید، که دارای پخت خوب و عطر و طعم مناسب باشد حتما از فروشگاه ما در وبسایت برنج پارس مراجعه کنید. همچنین می توانید برای ثبت سفارش خود با ما تماس حاصل فرماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری