برنج پارس
برنج تراریخته

برنج تراریخته

برنج تراریخته، محصولاتی که از طریق مهندسی و اصلاح ژنتیک یک ارگانیسم به دست می‌آیند را، تراریخته می‌گویند. برنج، یکی از محصولاتی است که با اصلاح ساختار ژنتیکی حاصل می‌شود. این روش هم اکنون در کشورمان اجرا می شود، و یکی از گونه‌های نوین برنج در ایران به شمار می رود. ما در این نوشته، اطلاعاتی درباره این موضوع جمع آوری کرده ایم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

برنج تراریخته چیست؟

 

کدام برنج تراریخته است ؟

 

برنج تراریخته در دسته محصولات تراریخته قرار می گیرد، که این دسته ها شامل ( پنبه، سیب زمینی، سویا و… ) می باشند.

این برنج توسط محققان عرصه برنج جهت بهره برداری بیشتر محصول و مقاومت در برابر آفات تولید شده است. محصولاتی که از طریق تغییر ژنتیکی به عمل می آیند.

در اصل یک روشی است که در آن دی ان ای DNA محصول به روش درون شیشه ای تغییر می یابد. دی ‌ان ‌ای DNA ( اسید نوکلئیک ) بعد از ایجاد تغییر در خارج از بدن آن محصول به درون سلول‌ های آن منتقل می‌شود. بطوری که بتواند به قسمتی از دی ان ای DNA آن محصول تبدیل شود.

برنج تراریخته با روش مهندسی ژنتیکی بطوری تولید شده است، که از نوعی پروتئین به اسم cry1ab در ساقه های آن تولید می شود. این پروتیین این قابلیت را دارد، تا از ساقه‌های برنج (Chilo Suppressalis) در برابر آفات و کرم های ساقه خوار در فصول ها مقاوم باشد. بطوری که کشاورز را از سموم شیمیایی بی نیاز سازد، و این مسئله می تواند،سود بیشتری در کشاورزی برنج برای کشاورزان در بر داشته باشد.

 

 چرا برنج تراریخته می‌شود؟

 

چرا برنج تراریخته می شود

 

برنج یکی از محصولات کشاورزی بومی ایران می باشد. تولید برنج ایرانی در نقاط مختلفی از کشور به خصوص در شمال وجود دارد. البته اخیرا با اعمال محدودیت هایی تنها تولید برنج به نقاط شمالی کشور و از جمله استان های گیلان، مازندران و گلستان واگذار شده و حق کاشت و برداشت این محصول را دارند.

از طرفی همیشه تولید برنج در کشور کمتر از مصرف آن است. به همین علت محققان و کشاورزان با استفاده از علم اصلاح ژنتیکی سعی بر رساندن تولید برنج در سطح نیاز کشور دارند. البته در این راه ویژگی های دیگری نیز به برنج اضافه می شود. مانند مقاوم در برابر کم آبی، مقام در برابر آفات و … . مهم ترین دلیل برای تراریخته کردن برنج کمبود کشت آن در کشور می باشد.

برنج یک مواد غذایی پر مصرف بوده و در سال های گذشته یکی از شاخص ترین آن ها در عرصه محصولات تراریخته بوده است. همچنین برنج تراریخته یکی از محصولات وارداتی کشور در زمینه کشاورزی می باشد.

 

راه تشخیص برنج تراریخته

 

 راه های شناخت برنج تراریخته

 

کشت برنج تراریخته در ایران از سال های اخیر رواج داشته است. و همواره عده ای از افراد نسبت کشت آن اعتراض داشته اند. اما در مقابل آن باید به این نکته اشاره شود که بسیاری از برنج‌های وارداتی به کشورمان از راه اصلاح ساختار ژنتیکی (تراریخته) به دست آمده اند.

برای شناخت و تشخیص برنج های تراریخته راه مشخصی وجود ندارد. اما در ایران تنها برنج طارم مولایی به این شیوه کشت می شوند. ولی اگر برنج خارجی خریداری کردید که در روش کشت آن تردید دارید. می‌توانید به دانه های آن دقت کنید. در صورت یک دست بودن اندازه و درخشنده بودن آنها، می‌توان گفت که از راه اصلاح ژنتیک حاصل شده است.

اما کسانی که این موضوع برایشان مهم است و بدنبال برنج ارگانیک تر و سالم تر هستند. باید بدانند در ایران برنج های نظیر طارم محلی، طارم هاشمی، هاشمی، برنج صدری، برنج دم سیاه وجود دارد، که از گونه برنج هایی هستند، که غیر تراریخته محسوب می شوند و جا نگرانی ندارند.

 

نظر برخی از مسئولان در رابطه با برنج تراریخته

برنج تراریخته در راستای افزایش امنیت تولید غذا تولید شده است. اما، مساله ای که همواره پس از رواج این محصول مد نظر قرار گرفت، سلامت غذایی این محصول است. به همین دلیل همواره گروه‌هایی از مزایای برنج تراریخته صحبت می کنند و کشت و مصرف آن را سفارش می‌کنند. و گروه دیگری نیز از معایب برنج تراریخته گفته، و مصرف چنین محصولاتی را مخالف با سلامتی جامعه می‌دانند.

این مراجع شامل وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همچنین سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشند. هر کدام از این سازمان‌ها نظرات متعددی درباره این محصولات دارند. برای مثال جهاد کشاورزی از مزایای برنج تراریخته و فواید کشت آن می‌گوید، و سازمان حفاظت محیط زیست از معایب برنج تراریخته برای حیات وحش منطقه بیانیه صادر می‌کند.

ولی در هر صورت وزارت بهداشت وارد عمل شده و با انجام آزمایشات گوناگون علمی روی تمامی محصولات تراریخته به این نتیجه دست یافت که مصرف محصولات تراریخته هیچگونه ضرری برای بدن انسان ندارند.

همچنین سازمان بهداشت جهانی به طور دائم بر روی تولید و مصرف این گونه محصولات نظارت دارد و گزارشی مبنی بر ناسالم بودن محصولات تراریخته انتشار نداده است.

 

فواید استفاده از برنج تراریخته

 

استفاده از برنج تراریخته

 

برنج تراریخته را به دلیل داشتن ضرر های نسبی برخی از گروه های مصرف آن را منع می کنند. البته که ما در ادامه توضیحات خود، به این موارد می پردازیم و قضاوت را به خودتان می سپاریم.

 1. مواد غذایی مفید‌تر و با ارزش غذایی بالا تر تولید می‌شود.
 2. محصولات تراریخته در برابر بیماری‌ها مقاوم هستند.
 3. رشدی بسیار سریع‌تر از نمونه‌های عادی خود دارند.
 4. در مقابل آفات و همینطور سموم دفع آفات بسیار مقاوم‌اند.
 5. محصول بازدهی بیشتری خواهد داشت.
 6. بازدهی محصول را افزایش می‌دهند.
 7. اگر تولید محصولات زیاد شود قیمت آن‌ها کاهش می‌یابد.
 8. در روند تولید محصول از کود کمتری استفاده می‌شود.
 9. می توان با اصلاح ژنتیکی ماندگاری محصولات را افزایش داد.

 

مضرات برنج تراریخته

 1. تحقیقات و مطالعات بر روی ذرت و سویا اصلاح شده ژنتیکی که موش از آنها تغذیه می کند. احتمال ابتلا به بیماری های کلیوی و کبد را بیشتر می کند.
 2. GMP می تواند بر افراد مبتلا به آلرژی تأثیر گذاشته و آلرژی آنها را تشدید کند.
 3. هدف GMP همیشه کاستن میزان سموم دفع آفات می باشد. اما همیشه این طور نیست. اما با مقاوم تر شدن باکتری ها و علف های هرز، GMP توانایی حذف تمامی آنها را ندارد.
 4. باعث بیشتر شدن هزینه های زراعت و کشیده شدن به طرف بازاریابی کشاورزی می شود که سود های غیر اخلاقی در آن به وجود می آید.

 

نتیجه گیری

هدف تولید محصول تراریخته امنیت غذایی انسان ها می باشد. و همیشه تلاش شده که مواد مورد نیاز بدن انسان و محیط زیست در آن رعایت شود. از سال 1970 که نخستین محصول تراریخته تولید شد تا زمانی که به تولید انبوه آن برسد 20 سال به درازا کشیده شد. حال در پایان این مطلب شما به چه نتیجه ای رسیده اید؟ نظرات خود را با ما در قسمت ارسال نظرات در میان بگذارید.

 

سخن آخر

با وجود اینکه به نظرات شما عزیزان احترام می گذاریم، به شما توصیه می کنیم که اگر میلی به مصرف برنج تراریخته دارید، در فروشگاه برنج پارس تمامی محصولات کاملا ارگانیک، بی واسطه و کشت خطه سر سبز شمال می باشد را تهیه کنید. شما مشتریان گرامی می توانید همین حالا سفارشات خود را حتی در اندازه های سنگین تر در سایت ما به ثبت برساند. فراموش نکنید که فروشگاه ما شرایط قسطی نیز دارد. پس همین الان با ما تماس بگیرید.

پیشنهاد برنج پارس به شما مصرف کنندگان و تولید کنندگان برنج این است از برنج های مرغوب و طبیعی استفاده کنید.

آدرس ما: تهران -ملارد- مارلیک خیابان دکتر حسابی- روبه روی خیابان امام خمینی

شماره تماس

09111168565

02165191990

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری