برنج پارس
معرفی بهترین برنج گیلان

معرفی بهترین برنج گیلان

معرفی بهترین برنج های گیلان ، برنج بخشی جدا نشدنی از سفره های ما زندگی ماست. شناخت یک برنج خوشپخت، خوش طعم و اصل بخشی مهم، از خرید یک برنج خوب است. استان گیلان به دلیل داشتن خاک حاصلخیز و آب و هوای مرطوب و بارانی یکی از استان های فعال در زمینه کشت برنج مرغوب ایرانی است. برنج های کشت شده در گیلان از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. به همین دلیل ما، در این مقاله به معرفی محبوب ترین برنج های شمال می پردازیم، تا شما را در امر خرید برنج یاری کنیم. پس با ما در وب سایت برنج پارس همراه باشید.

 

بهترین برنج

 برنج بعد از گندم، جزء با اهمیت ترین و پر مصرف ترین محصول مهم غذایی می باشد. برنج ایرانی که می توان آن را بهترین برنج نامید، در استان های شمالی و سایر استان های ایران کشت می شود. از گیلان، مازندران و گلستان گرفته تا فارس، اصفهان و خراسان شمالی. گزارش شده است که تعداد استان های کشت برنج به درجات مختلف به 17 استان می رسد. اما بهترین و پرطرفدارترین برنجی که در شمال ایران کشت می شود کدام است؟ در این مقاله سعی داریم برنج های تولید شده در استان های شمالی ایران در گیلان، مازندران و گلستان را به اختصار بررسی کنیم و ویژگی های آن ها را به شما نشان دهیم و با هم مقایسه کنیم.

عواملی که در کیفیت برنج تاثیر دارند عبارتند از : منطقه ای که برنج در آن کشت شود. ارگانیک بودن برنج که در هنگام تولید برنج از مواد شیمایی استفاده نشود. بوجاری شدن برنج که در هنگام جدا کردن برنج شکسته و ریز انجام می شود. عوامل دیگری مانند عرضه و تقاضا و نیز تورم تاثیر گذار است. اما مهمترین فاکتور قیمت برنج، کیفیت و برند آن می باشد.

 مطلب پیشنهادی : قیمت برنج ایرانی

انواع بهترین برنج شمال

 

 • برنج قهوه ای هاشمی
 • برنج دودی هاشمی
 • برنج دم سیاه آستانه
 • برنج هاشمی آستانه اشرفیه
 • برنج طارم فریدونکنار
 • برنج صدری آستانه
 • برنج طارم هاشمی
 • برنج طارم استخوانی
 • برنج طارم محلی
 • برنج لاشه درجه یک هاشمی
 • برنج فجر
 • برنج لاشه طارم استخوانی

 

معرفی بهترین برنج های گیلان

 

استان گیلان بعد از استان مازندران دومین تولید کننده برنج کشور می باشد، که علاوه بر عرضه برنج در کشور برنج این استان در خارج از کشور هم صادر می شود. و با توجه به نواحی دره ای و جلگه ای و آب و هوای معتدل و مرطوب بستر مناسب کشت برنج انواع بهترین برنج ها شده است.

همان طور که در قسمت با گفته شد، امروزه کشت برنج در چند استان کشور از گونه های مختلف انجام می شود، که هر کدام از آنها ویژگی و خصوصیات خودش را دارد. اما برنج گیلان از اون دسته برنج هایی است که ویژگی های واقعی یک برنج درجه یک را دارا می باشد.

نکته ی قابل توجهی که در مورد برنج گیلان باید اشاره کنیم این است که کشاورزان زحمتکش گیلانی بر خلاف استان های دیگر از برنج های با کیفیت نظیر هاشمی، علی کاظمی، صدری بیشتر کشت و برداشت می کنند. کشت برنج های پرمحصول و رده پایین در این استان زیاد مرسوم نیست.

 

 آشنایی با بهترین برنج های شمال

 

برنج هاشمی

برنج هاشمی، برنج بلند دانه و خوش پختی است که ابتدا در روستایی در استان گیلان کشف شد؛ به دست پرتوان کشاورز خلاق و باهوش ای به نام یوسف هاشمی که در جشنواره ملی برنج شکرانه ایران نیز به صورت رسمی از وی تقدیر شده است.

سپس به صورت گسترده تر در استان گیلان کاشته شد، و پس از آن به استان های مازندران و گلستان نیز گسترش یافت. این برنج، یکی از برنج هایی است که بیشترین سطح زیر کشت را در استان های شمالی دارا می باشد. به دلیل شکل و ساختار و پخت مناسب، در بازار نیز طرف داران زیادی دارد.

دقت داشته باشید که برنج هاشمی یکی از محبوب ترین برنج گیلان و مازندران شناخته شده، و می توان آن را به عنوان برنج طعم دار ایرانی به حساب آورد.

این برنج، بیشترین مقاومت را در برابر آفت های گیاهی و جانوری را دارد. به همین دلیل، یکی از سالم ترین برنج های ایرانی شمال است. چرا که به سم شیمیایی کمتری برای دفع آفت ها نیاز دارد، و کود صنعتی کمتری نیز برای تولید آن استفاده می گردد.

 

 

معرفی بهترین برنج های گیلان برنج علی کاظمی

مطلب پیشنهادی: بزرگترین مرکز فروش برنج شمال

 

برنج علی کاظمی

برنج علی کاظمی یکی از خوشپخت ترین برنج های استان گیلان است. کمتر کسی است که تا کنون نام این برنج را در کنار برنج هاشمی نشنیده باشد. این برنج برای اولین بار در شهرستان فومن و در روستای شکارگوراب بالا، توسط شخصی به نام علی کاظمی کشف شد. آقای علی کاظمی بعد از کشف این برنج کم کم شروع به کشت این برنج در سطح بالا کرد.

این برنج از خانواده برنج های صدری بوده و نژاد آن متعلق به گونه برنج بینام می باشد. این برنج در جلگه های غربی استان گیلان و بیشتر در شهر های فومن، صومعه سرا، ماسوله، شفت، تالش و رشت کشت می شود.

در بررسی هایی که انجام شده مشخص شده که برنج علی کاظمی، به همراه برنج طارم، جزو پرعطرترین برنج های عطری و معطر ایرانی به حساب می آورند، که جان و دماغ هر بوینده ای را از عطر مسحور کننده خویش، به اوج  لذت می رسانند.

 

7 مورد از خصوصیات برنج علی کاظمی

 

 • بسیار خوش پخت است و خوب ری می کند.
 • نسبت به برنج دم سیاه و هاشمی از قد کوتاه تری برخوردار است.
 • رنگ آن سفید مایل به کرم است.
 • جزء برنج های پرمحصول به حساب می آید.
 • از پخت خوبی برخوردار است.
 • از نظر مدت زمان رسیدن، جزء برنج های زودرس می باشد.
 • برنج کاظمی پس از گرم کردن مجدد، کیفیت خود را حفظ می کند و نرم باقی می ماند.

 

برنج سرلاشه یا  نیم دانه

 

سرلاشه یا نیم دانه، در واقع برنج محسوب نمی شود؛ بلکه دانه های شکسته شده در اندازه های مختلف از برنج های دیگر است که پس از سورت شدن در شالی کوبی، به دست می آید.

سرلاشه یا نیم دانه هر برنج ، با سرلاشه یا نیم دانه برنج دیگر متفاوت است؛ ولی از نظر ویژگی های پخت، تقریبا همان ویژگی های پختی برنج اصلی ای که از آن به دست آمده را دارا می باشد.

یکی از بهترین سرلاشه ها، سرلاشه طارم مازندران  و سرلاشه هاشمی گیلان است که هر دوی آنها، پخت و قیمت خوبی را نیز دارا می باشد.

 

 

معرفی بهترین برنج های گیلان برنج طارم

 

برنج طارم

 

نام برنج طارم برگرفته شده از نام یکی از شهرهای استان زنجان به نام شهر طارم است که اولین کشت آن در آنجا صورت گرفت. امروزه در استان های گیلان و مازندران کشت این برنج بسیار رایج است. انواع مختلف برنج طارم: طارم عطری، طارم صدری، سنگ طارم و طارم هاشمی، طارم دم سیاه. علت مختلف بودن برنج های طارم آن است که در چه منطقه ای کشت می شوند. ویژگی های این برنج در تمام خانواده علی کاظمی تقریبا یکی است.

 

خصوصیات برنج طارم

 

 • طول دانه تقریبا بلند می باشد.
 • رنگ دانه سفید مایل به کرم است.
 • در مراحل کاشت کمتر از کودهای شیمیایی استفاده می شود.
 • میزان ری (قد کشیدن پس از پخت) بسیار زیاد است.

مطلب پیشنهادی: برنج ایرانی ارزان

 

برنج صدری

 

برنج دم سیاه صدری گیلان

 

ارقام برنج صدری یکی از بهترین و مرغوبترین ارقام کیفی برنج کشور محسوب می شود. انواع ارقام این برنج در استان گیلان کشت می گردد. این ارقام دارای قد بلند و عرض کم هستند. همینطور از لحاظ عطر، طعم و پخت بسیار عالی می باشند. و در آزمایش مالش بین دو کف دست، چربی آن بخوبی قابل لمس می باشد. در حال حاضر نوع دم زرد و دم قرمز آن به دلیل بهره برداری پایین نسبت به نوع دم سیاه کم تر کشت می شود. برنج صدری دم سیاه گیلان، بعد از پخت قد و عطر و طعم بسیار عالی دارد.

 

4ویژگی برنج صدری

 

 • برای کسانی که سخت پسند هستند بسیار مناسب است
 • ظاهر بعد از پخت آن بسیار علی و مجلسی می باشد
 • هضم برنج صدر به دلیل سبک بودن آن بسیار آسان است
 • بعد از پخت نرمی و لطافت خاصی به خود می گیرد

و…

توجه توجه

 

در این روز ها که بیرون آمد از خانه های بسیار محدود شده، بسیاری از ما خرید های خود را به صورت آنلاین انجام می دهیم. اگر برای خرید برنج قسطی از طریق آنلاین می خواهید اقدام نمایید، برنج پارس با یک شرایط عالی آماده پاسخ گویی به نیاز خانواده های ایرانی است. خریدی راحت، مشتری مداری، شرایط ویژه اقساطی و … از مهم ترین اصول کاری ما می باشد. با خرید آنلاین محصولات ما یک خرید راحت و مطمئن را تجربه کنید. پس با ما تماس حاصل فرمایید.

ما، در این نوشته سعی داشتیم شما عزیزان را در شناخت انواع برنج و معرفی بهترین برنج های گیلان یاری کنیم. اگر مطالب نوشته شده ما برای شما مفید واقع شده، خوشحال می شویم که نظرات شما دوستان را در سایت خود به نمایش بگذاریم. باسپاس فراوان.

 

شماره تماس

09111168565

02165191990

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری