برنج پارس
تفاوت برنج تازه و برنج کهنه

مقایسه برنج کهنه و برنج تازه

یکی از تخصصی ترین کار ها در خرید برنج که کاری بسیار دشوار می باشد، تشخیص برنج کهنه با برنج تازه می‌باشد، در این مقاله ما برای شما می خواهیم در مورد تفاوت برنج کهنه و برنج تازه صحبت کنیم ، تا شما بتوانید به راحتی فرق میان این دو را متوجه شوید.

 

تفاوت برنج کهنه و برنج تازه

هنگام مقایسه برنج جدید و برنج قدیمی می توان گفت که کدام یک بهتر است یک موضوع سلیقه ای می باشد. در واقع برای اینکه بدانیم برنج کهنه بهتر است یا برنج نو، باید ویژگی های هر کدام را دانست و بین برنج نو و برنج جدید تمایز قائل شد. در این مطلب مشخصات برنج جدید و برنج کهنه را تا حد امکان با جزییات بیان می کنیم و در نهایت آن ویژگی ها را دنبال می کنیم تا به این نتیجه برسیم که کدام نوع برنج بهتر می باشد. پس با ما همراه باشید.
مطلب پیشنهادی : خرید برنج در کرج

ویژگی های برنج تازه و برنج کهنه

 

برنج کهنه 

یکی از راه های تشخیص برنج کهنه، بو کردن آن است. به این دلیل که برنج کهنه از زمان برداشت آن مدت زیادی است که وجود داشته و دیگر رطوبت و طعمی ندارد. برنج کهنه چون رطوبت قبلی خود را از دست داده،بسیار سفت و خشک می شود و با دندان له می شود و ظاهری نیمه کریستالی و کدر دارد. البته یکی از ویژگی های برنج کهنه طرز پخت آن می باشد. جالب است بدانید که برنج کهنه سریعتر از برنج تازه رشد می کند.

برنج تازه

همانطور که در مطلب بالا عرض کردیم، برنج های تازه از رطوبت و عطر بالایی بر خوردار می باشند. همچنین ظاهری نسبتا بلوری دارند که فرق چندانی میان آنها با برنج های کهنه وجود ندارد. تنها افرادی که می توانند این فرق را احساس کنند تاجران بزرگ برنج می باشند. آنها به راحتی فرق میان برنج کهنه و تازه را متوجه شوند.

توجه داشته باشید که یکی از گرانترین برنج ایرانی برنج طارم می باشد که از کیفیت بالایی برخوردار است. شما باید در خرید آن دقت کنید تا در کیسه برنج شما قاطی یا ناخالصی وجود نداشته باشد.

 

طول عمر برنج

 

طول عمر برنج

 

اگر شما مقدار زیادی برنج را تهیه کرده اید؟ یا می خواهید به مسافرت طولانی بروید؟ این امکان را بدهید که ممکن است برنج شما خراب یا آفت زده بشود. به پیشنهاد ما شما باید برنج را در جای سرد و خشک و دور از حشرات موذی نگهداری کنید و هر چند ماه یک بار برنج خود را چک کنید. اینگونه برنج شما در طولانی مدت باقی می ماند بدون اینکه مقداری از کیفیت آن کسر شود.

مطلب پیشنهادی: قیمت برنج

شیوه نگهداری برنج تازه در انبار

  • یکی از ضروریات برای نگه داری درست برنج، محل نگهداری آن می باشد برنج شما باید در جای سرد و خشک و دور از نفوذ حشرات موذی از آن نگهداری شود.
  • بد نیست که کیسه های برنج شما به اندازه 20 سانتی متر از زمین فاصله داشته باشد و تا جایی که می توانید کیسه های برنج خود را به دیوار نزدیک نکنید تا هوا به خوبی بین آنها جریان داشته باشد.
  • توجه داشته باشید که سطح رویه کیسه برنج نباید هیچ گونه پارگی داشته باشد. حتما برنج را در ظرف پلاستیکی مخصوص که دارای درب محکم است نگهداری کنید، تا از عطر و رطوبت آن کاسته نشود.
  • شما میتوانید برای دفع حشرات موذی مانند شپشک از چند سیر یا برگ بو در لا به لای برنج استفاده کنید.

 

برنج کهنه را خریداری کنیم یا برنج تازه؟

 

برنج تازه

 

با وجود به تمامی این موارد برای کاربرانی این سوال پیش می آید که برنج کهنه را خریداری کنیم یا برنج تازه؟ البته زیاد تفاوت برنج کهنه و برنج تازه وجود ندارد. اما با این حال شما باید خود تصمیم بگیرید که از کدام برنج خریداری کنید.

هر دو مدل از برنج ها دارای مزیت و معایب به خصوص خود هستند. با این حال شما باید خودتان تصمیم بگیرید که کدام نوع برنج را خریداری نمایید. به پیشنهاد ما اگر شما آشپز ماهری می‌باشد، و می توانید به بهترین شکل ممکن برنج تازه را پخت نمایید. شما می توانید از برنج تازه استفاده کنید و از عطر آن در غذای خود لذت ببرید. اما در غیر این صورت در پخت برنج مشکل دارید، می‌توانید از برنج کهنه استفاده کنید. البته برای نگهداری از برنج کهنه باید این سری نکات را رعایت کنید. زیرا که برنج های کهنه بیشتر از برنج های تازه در خطر حمله حشرات موذی مانند بید و کرم می باشند. اما جای هیچ گونه نگرانی نیست شما می توانید با قرار دادن چند حبه سیر یا برگ بو در لا به لای برنج این مشکل را رفع کنید.

 

مطلب پپیشنهادی : خرید برنج قسطی

3 نکته اصلی در پخت برنج تازه و کهنه

همانطور که در مطالب بالا خواندیم برنج های تازه به دلیل عطر و رطوبت بالا بیشتر از برنج کهنه شفته می شوند. با این حال شما می توانید با رعایت برخی نکات در خصوص پخت هر دو نوع برنج نتیجه گیری بهتری را از لحاظ طعم، عطر و ظاهر برنج داشته باشید.

  • هنگام پختن برنج کهنه ، می توانید مقداری آبلیمو یا گلاب اضافه کنید تا طعم برنج را ببخشید.
  • برنج نو را نباید بیش از 2-3 ساعت خیس کرد. اما می توانید برنج کهنه را 3-7 ساعت یا بیشتر در آب قرار دهید.
  • برنج نو باید کمتر از برنج کهنه بپزد تا شفته نشود. این موضوع باعث قدکشی برنج کهنه می شود.

شما می توانید با مراجعه به سایت اصلی برنج پارس بزرگترین مرجع برنج ایرانی از تمامی محصولات ما دیدن فرمایید و بهترین کیفیت را برای اولین بار تجربه کنید.

توجه داشته باشید که مجموعه برنج پارس می‌تواند برنج ایرانی را به صورت قسطی به متقاضیان محترم عرضه کند.

ارتباط با برنج پارس

09111168565

02165191990

آدرس: تهران -ملارد- مارلیک خیابان دکتر حسابی- روبروی خیابان امام خمینی برنج پارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری